Potrzebujesz błyskawicznej wyceny podłogi?

Formularz kontaktowy
7 maja, 2020

7 kolorów deski podłogowej dębowej do wnętrza japandi 

Wyobraź sobie, że otacza Cię szarość skał przeplatana odcieniami drewna. Odpoczywasz w salonie, w którym te wszystkie kolory są z Tobą i z twoją rodziną. Zapraszamy do wnętrz w stylu japandi.

Inspirowany naturą i japońskim minimalizmem styl japandi to prostota, oszczędność form i naturalne drewno. Stylowi temu blisko do skandynawskich wnętrz, ale nie są one tak szare lub czarno-białe jak znane nam kolory w scandi. 

Japandi – bądź blisko natury

Dla stylu japandi ważne są związki z naturą. Wnętrza, choć proste nie są wcale surowe, a wszystko dzięki temu, że dużo w nich naturalnych surowców – drewna, wikliny, gliny, bambusa, kamienia. Mieszkania urządzone w stylu japandi są proste, delikatne i przytulne. Kolorystyka jest stonowana i ogranicza się do barw bliskich naturze. Dominuje tutaj biel, szarość, beż, ciepłe brązy.

Drewniana podłoga, drewniane ściany, drewniane meble 

Wnętrza w stylu japandi to przede wszystkim duże ilości drewna. Tutaj używa się go nawet jako okładzinę ściany. Absolutnie nie wygląda jak tania boazeria. Drewno jest szlachetne i nie tworzy gęstych wzorów, stanowi natomiast piękne powierzchnie będące idealnym tłem dla prostych, lekkich mebli.

Japandi to wnętrze proste i funkcjonalne, ale zarazem przytulne i z dużą ilością światła. Miejsce idealne dla osób, którym zgiełk codzienności dokucza nadmiarem bodźców. Oprócz obecności naturalnego drewna można także wprowadzić rośliny, które będą dodatkową dekoracją pomieszczenia.

Styl Japandi czerpie wiele inspiracji z wnętrz północnej Europy, jednak to nie jedyne miejsce jego pochodzenia. Jak wiadomo, ma również swoje korzenie w japońskiej filozofii minimalizmu, jak również ikigai. Obok prostoty i funkcjonalności cechuje go czystość formy. W stylu japandi wnętrza są przytulniejsze, ze względu na drewniane podłogi i dużą ilość szlachetnego drewna także na ścianach. Pomieszczenia, zaprojektowane w tym stylu, są idealną oazą spokoju. Minimalistyczna baza, wzbogacona o bambusowe maty, wiklinowe klosze i gliniane dodatki, tworzą wyjątkowy klimat.

japandi wnętrze

jadalnia japandi

Drewniane podłogi dębowe do japandi

Nowy katalog dekorów firmy Parkiet Hajnówka wyróżnia 7 dekorów producenta drewnianej deski dębowej, które warto wykorzystać we wnętrzach w stylu japandi. Dobrze sprawdzą się w tej roli dębowe deski podłogowe Parkiet Hajnówka: Macadame, Grey, Nogueira, KodosCaldos, Sesame, Classic. Podłoga w stylu japandi powinna wprowadzać poczucie ładu, jasnej przestrzeni i ciepła. Może to być zarówno deska podłogowa bardzo surowa w swojej fakturze, jak też gładka, lakierowana powierzchnia. Japandi pięknie łączy na przykład białą deskę podłogową z litym drewnem na ścianie.

dekory-japandi-parkiet-hajnowka

Japoński minimalizm w urządzaniu przestrzeni

W stylu japandi bardzo ważna jest uporządkowana aranżacja przestrzeni, podobnie jak we wnętrzach scandi. Mebli powinno być mało, a każdy mebel ma pełnić jasno określoną funkcję. Dekoracje w pokojach w stylu japandi to tylko akcenty, które tworzą otwartą u porządkowaną przestrzeń. Tak naprawdę urządzanie wnętrza w stylu japandi jest bardzo proste – wystarczy urządzić je skromnie, jak Japończycy. Zamiast ustawiać w salonie kolejne dodatki dekoracyjne czy niepotrzebne meble, kierujmy się zasadą „tylko to, co niezbędne”.

Jeśli przed podjęciem każdej decyzji zakupowej będziemy mieli przed oczami surowe, japońskie wnętrze, szybko przekonamy się, że tak naprawdę niewiele jest nam potrzebne do urządzenia wyjątkowego pomieszczenia – komplet wygodnych mebli wypoczynkowych, przytulne tekstylia, zaledwie kilka dodatków. Jakie elementy powinny koniecznie znaleźć się w mieszkaniu urządzonym w stylu japandi?

Wnętrza w stylu Japandi – co się sprawdzi, a czego warto unikać?

Wnętrza w stylu Japandi to przeciwieństwo przepychu i nadmiaru formy. Tak urządzone pomieszczenia są nie tylko skromne, ale jednocześnie niebanalne, a swoim wystrojem zachęcają do chwili refleksji i zatrzymania, wprowadzają w stan odpoczynku, a więc czasu, kiedy nie trzeba już za niczym gonić. Niekiedy filozofia Wabi-Sabi może okazać się nieco przytłaczająca czy mroczna, właśnie dlatego połączenie tego japońskiego nurtu ze skandynawską prostotą buduje dobrze wyważoną całość.

Przestrzenie urządzone w stylu Japandi odznaczają się prostotą pozbawioną północnego chłodu – jest naturalnie i przytulnie, za sprawą jasnych odcieni drewna, dekoracji roślinnych i nastrojowego oświetlenia oraz subtelnego uzupełnienia dodatkami, jakie stanowić mogą chociażby poduszki skandynawskie. Meble nie muszą być idealne, świetnie sprawdzą się te, na których widać już upływ czasu. Unikać należy zatem wszystkiego, co jest idealnie dopracowane i perfekcyjne, przaśnych form i nienaturalnych wybarwień.

Rola drewna i drewnianej podłogi dębowej we wnętrzach japandi

W domu urządzonym w stylu japandi pełno jest drewna – koniecznie naturalnego, szlachetnego i z widocznymi słojami. Drewniana podłoga, ściana w salonie wyłożona deską, drewniany stół, drewniany stolik kawowy, drewniane misy na owoce – jasne, szlachetne drewno ociepli każde wnętrze – zdecydowanie warto je pokochać i wprowadzić do swojego mieszkania.

Jakiego rodzaju meble i rośliny pasują do wnętrz japandi?

Japandi to fuzja stylów – skandynawski minimalizm to przede wszystkim wygodne szare sofy i narożniki, japońskie domy to ustawione na podłodze futony. Jakie meble wybrać do domu zaaranżowanego w stylu japandi? Wygodne, niskie, proste, symetryczne. Narożnik na nóżkach z kwadratowymi poduchami, geometryczny szezlong, druciany fotel z niskim oparciem? Sklepy meblarskie pełne są designerskich propozycji – wystarczy tylko poszukać.

Styl japandi na każdym kroku podkreśla swoje związki z naturą i choćby z tego względu warto wprowadzić do domu dekoracyjne rośliny. Okazała palma w bambusowym koszyku, miniaturowy ogród w szkle, zadbana paproć podwieszona pod sufitem – wprowadzą do każdego wnętrza powiew świeżości.

Lampy, dekoracje i tekstylia we wnętrzach japandi 

Oświetlenie odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu przytulnego klimatu. Lampy w stylu japandi doskonale wpisują się w aktualne trendy – klosze wykonane z modnego obecnie ratanu czy bambusa będą wyglądały wprost perfekcyjnie.

Dom w stylu japandi jest przytulny, ciepły i rodzinny – z tego względu warto pamiętać o miękkich tekstyliach. Poduszki ze szlachetnego aksamitu ustawione na sofie, a może wełniany pled z miękkimi frędzlami? Do tego koniecznie przytulny dywan w salonie i wnętrze nabierze zupełnie nowego charakteru.

Zarówno w japońskich, jak i skandynawskich wnętrzach jest ich naprawdę mało. Ludowe rękodzieło, a może misternie przystrzyżone drzewko bonsai? Tyle wystarczy, by dodać wnętrzu smaku.

Japandi dla wielbicieli natury, drewnianej podłogi dębowej i minimalizmu

Styl japandi zachwyca prostotą i ciepłem. Znakomicie łączy cechy japońskiej estetyki ze skandynawskim minimalizmem. Wszyscy zauroczeni modnym i eleganckim scandi z całą pewnością będą zachwyceni też wyjątkowym kierunkiem japandi, który powstał na granicy stylów. Japandi to odpowiedź na potrzeby współczesnych minimalistów, którzy mimo umiłowania prostoty nie chcą rezygnować z przytulnej atmosfery w swoim domu.

Drewniana deska dębowa na ścianach wnętrz japandi

Drewno możesz mieć także na ścianie. W tym przypadku nie jest ono żadną okładziną czy boazerią, ale elementem wystroju wnętrza. Taka jest właśnie struktura ścian z drewna klejonego. Naturalnie, wszystkie drewniane ściany zostały odpowiednio zabezpieczone – zaolejowaliśmy je naturalnym olejem rozbielającym. Zaraz po nałożeniu efekt był genialny – rozbielone piękne drewno, ale nie białe, jak malowane farbą. Wymagające, ale cóż, takie uroki drewna. Niezależnie od wysiłku, ciepło i wyjątkowość, które biją od tych ścian są wspaniałe.

POBIERZ NOWY KATALOG 2020

Ultranowoczesność, ale z tradycyjnymi akcentami

Każdy, kto miał przyjemność odwiedzić Japonię lub Skandynawię, dobrze wie, że tamtejsze kultury perfekcyjnie łączą nowe ze starym. Dokładnie tak samo jest w stylu Japandi. Choć na pierwszy rzut oka prezentuje się on niezwykle nowocześnie, to gdy przyjrzymy się szczegółom dostrzeżemy, że nie brakuje w nim elementów nawiązujących do tradycji.

Świetnym przykładem jest tutaj sztandarowa ozdoba stosowana we wnętrzach Japandi, czyli gałązki drzew umieszczone w efektownych wazonach. To kolejny krok w kierunku przybliżenia się do natury. Ponadto w stylu Japandi zawsze znajdzie się miejsce na rośliny, najlepiej egzotyczne, bambusowe czy tekowe meble oraz – to opcja dla naprawdę odważnych – żywe drzewa rosnące w salonie.

Popularne też są też wszelkiego rodzaju ozdobne gałęzie. Umieszczone w wazonach na myśl przywodzą kwitnące wiśnie w Japonii. Metalowe ramy krzeseł, czy to innych mebli dodają wnętrzu przestronności i nowoczesnego wyglądu. Japandi uwielbia wszystko, co kojarzy się z przyrodą, dlatego mile widziane są również meble i dodatki z kamienia, gliny i lnu. To, co charakteryzuje świat natury, to brak symetrii i niedoskonałość formy. Jest to jedno z głównych założeń stylu, dlatego warto zaopatrzyć się w dodatki, które specjalnie zostały tak zaprojektowane, by były „niedoskonałe”.

Styl Japandi łączy w sobie wszystko to, co najlepsze w japońskiej i skandynawskiej filozofii urządzania prywatnych przestrzeni. Naprawdę warto się nim zainteresować, bo takie wnętrze jest niezwykle komfortowe i przyjazne domownikom.

Styl japandi, czyli kolorystyczny minimalizm w drewnianej podłodze dębowej

Kolorystyczny asortyment dyktowany przez lodowce i fiordy to fundament skandynawskiego stylu – biele i chłodne szarości stanowią swoisty punkt wyjścia dla północnego designu, który uzupełniany jest wyłącznie poprzez niezbędne meble i dodające charakteru plakaty ścienne. Minimalizm króluje tutaj we wszystkich aspektach, począwszy od kolorów ścian, przez przestrzenne ustawienia mebli, aż po dopełniające całości elementy dekoracyjne. Styl ten nieustannie jest na topie i doskonale sprawdza się zarówno w małych mieszkaniach, jak i dużych loftowych wnętrzach.

Paleta kolorystyczna japandi

Choć japoński design to zdecydowanie przeciwieństwo przepychu, nadmiaru i blasku, to minimalizm we wschodnim wydaniu wygląda nieco inaczej. W zestawieniu palety kolorystycznej nie rządzą już chłodne biele i szarości, tutaj wkraczają ciepłe nastrojowe beże, kolory ziemi i naturalne, stonowane brązy. Kolorystyka ta budzi poczucie spokoju i wyciszenia oraz pozostawania w swoistej jedności z naturą. Styl japandi to subtelne połączenie skandynawskiego chłodu z ciepłymi wybarwieniami wschodniej filozofii, które, choć na pozór kontrastujące, w efekcie prezentuje się jako dobrze skomponowana jedność. Nie zabrakło także miejsca dla drewna, cementowych płytek i odbarwionych marmurów.

Filozofia Wabi-Sabi to ukłon w stronę natury, której nie trzeba poprawiać. Zgodnie z nią – prawdziwy perfekcjonizm tkwi w nieperfekcyjnych detalach. Tutaj wykorzystuje się przede wszystkim surowe materiały, jak wiklina oraz bezapelacyjne estetyczne walory drewna, które sprawdza się nie tylko w formie ściennej boazerii, ale także jako wszelkie uzupełnienia i dodatki. Maty bambusowe i japońska ceramika uzupełnione o minimalistyczne skandynawskie dodatki to kwintesencja stylu Japandi.

dodatki w stylu japandi

sypialnia japandi