Potrzebujesz błyskawicznej wyceny podłogi?

Formularz kontaktowy
13 grudnia, 2019

Podłoga drewniana z ogrzewaniem podłogowym to świetne rozwiązanie dla alergików

Drewno i ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą mieszkać w zdrowym i pięknie urządzonym domu. Ogrzewanie podłogowe szczególnie polecane jest dla dzieci z alergią. Drewno oddycha i filtruje powietrze.

Tradycyjne grzejniki umieszczone na ścianach ogrzewają powietrze w swoim najbliższym otoczeniu. Powoduje to ruch ciepłego powietrza ku górze, w stronę sufitu. Ogrzewanie podłogowe z kolei równomierne rozprowadza ciepło w pomieszczeniu. Przyjemność stąpania po ciepłej podłodze jest jednym z powodów decydujących o wyborze właśnie takiego rodzaju ogrzewania. Prawidłowo zaprojektowane i zainstalowane ogrzewanie podłogowe daje ogromny komfort i zdrowy klimat dla całej rodziny.

Plusy …

Zalety ogrzewania podłogowego:

  1. korzystny rozkład temperatury – równomiernie ogrzewa pomieszczenia
  2. jest niewidoczne – ukryte pod podłogą, co pozwala na swobodę w aranżacji wnętrza
  3. ekonomiczne – działa przy znacznie niższych temperaturach czynnika grzejnego niż inne systemy grzewcze, więc w efekcie jest tańsze w eksploatacji
  4. daje naturalne ciepło – temperatura powierzchni grzewczych nie przekracza naturalnej temperatury skóry człowieka i jest zbliżona do temperatury powietrza
  5. jest zalecane dla osób z alergiami i astmą – ogranicza cyrkulację powietrza

Bardzo często spotykamy się z Waszymi pytaniami na temat tego, czy drewniana podłoga dębowa może być położona na ogrzewanie podłogowe. Negatywne przekonania dotyczące drewnianej podłogi w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym wynikają zwykle z niewiedzy, jakiego rodzaju deski należy wybrać i jak należy przygotować podłoże, jak również z nieprawidłowego dbania o podłogę drewnianą.

Drewniana podłoga na ogrzewaniu podłogowym to idealne rozwiązanie dla alergików. Po pierwsze, dużo mniej unosi się kurz. Poza tym drewno jonizuje powietrze, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Skutecznie więc pozwala uniknąć męczących dolegliwości.

Drewniana podłoga dębowa jest higroskopijna. Na czym to polega? Wraz ze wzrostem wilgotności powietrza w pomieszczeniu zwiększa się też wilgotność drewna. Z kolei, gdy powietrze staje się suchsze, drewno oddaje zgromadzoną wcześniej wilgoć. 

Czy drewniana podłoga to dobry pomysł na ogrzewanie podłogowe?

Dębowe podłogi drewniane są postrzegane jako eleganckie i naturalne, ale nie wszyscy wiedzą, że można je z powodzeniem kłaść na ogrzewanie podłogowe. Drewno bardzo dobrze przewodzi ciepło. Warto zastanowić się nad wieloma czynnikami, takimi jak rodzaj ogrzewania, odpowiedni gatunek drewna i rodzaj desek podłogowych. Pomożemy Wam wybrać właściwą podłogę drewnianą, która będzie stanowiła trwałe i funkcjonalne wykończenie wnętrza domu czy mieszkania. 

O czym trzeba pamiętać szukając drewnianego parkietu na ogrzewanie podłogowe?

  • wybierz drewno o dobrej higroskopijności
  • szukaj desek o niskim współczynniku skurczu
  • upewnij się, czy deski mogą być montowane na klej czy na ukryte gwoździe
  • sprawdź, na jakich warunkach udzielana jest gwarancja u producenta

Parkiet Hajnówka produkuje deski podłogowe z dębu i jesionu, pochodzącego z Belgii, Holandii i Ukrainy. Współczynnik skurczu i higroskopijność tych gatunków drewna zapewnia optymalne użytkowanie przy ogrzewaniu podłogowym. W zależności od potrzeby, można na ogrzewanie podłogowe stosować montaż na klej oraz na ukryte gwoździe. Parkiet Hajnówka udziela gwarancji na swoje podłogi tylko wówczas, gdy przestrzegane są wszystkie zasady dotyczące przygotowania podłoża i montażu desek. W tym artykule znajdziecie wszystkie informacje: Deski dwuwarstwowe duo – zasady profesjonalnego montażu

baner-katalog-parkiet-hajnowka-2019
Na ogrzewanie podłogowe deski warstwowe czy lite?

Drewno na systemach ogrzewania podłogowego jest narażone na rozsychanie się i wypaczenia. Z tego względu w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym zawsze zalecamy montaż desek warstwowych. Dzięki specjalnej konstrukcji deski dwu- lub trójwarstwowe są bardziej stabilne niż lite deski podłogowe. Deski warstwowe ponadto osiągają lepsze parametry przenikalności ciepła.

Jeśli zdecydujecie się na drewnianą podłogę z desek warstwowych, pamiętajcie, by grubość podłogi z desek warstwowych nie przekraczała 15 mm, a opór cieplny 0,15 m2 K/W. Gdy wartość oporu cieplnego będzie za wysoka, ogrzewanie podłogowe będzie nieefektywne, a koszta energii związane z odpowiednim ogrzaniem pomieszczeń zbyt wysokie.

Co z deską litą?

Jak to jest z deskami litymi? W przypadku wybranych producentów i pod pewnymi warunkami można je zainstalować i cieszyć się komfortem w domu. Trzeba jednak pamiętać, że posiadają one gorsze parametry przenikalności i większy współczynnik skurczu oraz pęcznienia, co niekiedy może doprowadzić do zniszczenia posadzki albo deformacji drewnianej podłogi pod wpływem wysokich temperatur. 

Pamiętajcie, że ogrzewana podłoga narażona jest na trudne warunki eksploatacyjne, w związku z czym może dochodzić do zmian kształtu i obniżenia estetyki powierzchni. Inwestując w deski lite, najlepiej postawić na fazowane, na których negatywne efekty tego typu są dużo mniej widoczne.

Przygotowanie podłoża pod drewnianą podłogę

Przed instalacją podłogi należy przeprowadzić proces wstępnego wygrzania posadzki, który w zależności od zastosowanych zaleceń, instrukcji oraz norm powinien wynosić ok. 30 dni. Powierzcie to bardzo ważne zadanie sprawdzonej ekipie parkieciarskiej, żebyście nie mieli później problemów z parkietem. Od momentu wylania jastrychu musi minąć minimum 2 miesiące, aby bezpiecznie i prawidłowo zamontować deskę na ogrzewaniu podłogowym. 

By wygrzać podłoże, należy włączyć ogrzewanie podłogowe, stopniowo podnosząc temperaturę o 5°C dziennie, aż do temperatury maksymalnej 26°C. Potem trzeba utrzymać temperaturę 24°C przez około 14 dni. Po tym okresie należy redukować temperaturę o 5°C dziennie, do czasu gdy warstwa wierzchnia osiągnie temperaturę 15-18°C, a względna wilgotność powietrza spadnie do 55%. Podczas podgrzewania podłoże oddaje wilgoć, którą inaczej wchłonąłby świeżo położony parkiet.

Jak uniknąć problemów z drewnianą podłogą na ogrzewaniu podłogowym?

Najważniejszy jest dobry projekt. System ogrzewania oraz rodzaj podłogi muszą być starannie dobrane już na etapie projektowania.

Od tego zawsze warto zaczynać.

Układanie podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym wymaga uwzględnienia wielu czynników związanych z pracą systemu grzewczego:

  • rodzaju elementów grzewczych i ich umiejscowienia w podkładzie, 
  • właściwościami drewna – podatnością na skurcz i oporem cieplnym,
  • z zastosowaniem materiałów pomocniczych (środków gruntujących i klejów). 

Ze względu na te wszystkie czynniki zalecamy ostrożność w wyborze firm wykonawczych. Prace montażowe związane z instalacją ogrzewania podłogowego powinni wykonywać specjaliści. Ekipa parkieciarska powinna doskonale wiedzieć, w jaki sposób zainstalować system, jak wykonać izolację brzegową oraz cieplną, a także jak wylać jastrych i go zabezpieczyć. Zalecane jest przyklejanie jastrychu do podkładu z ogrzewaniem podłogowym.

Dzięki dobrze przygotowanemu podłożu pod drewnianą podłogę uzyskujemy najlepszą efektywność cieplną, czyli niską wartość oporu cieplnego.

Pielęgnowanie podłogi przy ogrzewaniu podłogowym

Po ułożeniu parkietu należy powoli (jednorazowo nie więcej niż o 5℃) trzeba podnosić temperaturę ogrzewania do maksymalnej. Podczas eksploatacji nie powinno się dopuszczać do szybszych zmian temperatury posadzki. Pamiętajcie, że parkiet na ogrzewanej podłodze jest bardziej wrażliwy na działanie wilgoci i wody niż parkiet na nieogrzewanym podłożu – bo większa jest różnica między stanem największego wysuszenia i stanem największego zawilgocenia parkietu.

W miesiącach zimowych, czyli w okresie grzewczym, możliwe jest powstawanie szczelin. Latem szczeliny między poszczególnymi deskami zwykle zanikają.

Tutaj możecie poczytać, jak pielęgnować podłogę lakierowaną: Podłoga lakierowana – jak ją pielęgnować i utrzymać w dobrym stanie przez lata?

Jakie deski wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Decydując się na zakup desek na ogrzewanie podłogowe, zwróćmy szczególną uwagę na kilka parametrów. Najważniejszym z nich jest wspomniany już opór cieplny, jaki stawia deska przy jej zastosowaniu na systemie ogrzewania podłogowego. Co jest najistotniejsze w przypadku określania parametru oporu cieplnego? Im wartość oporu cieplnego jest niższa, tym lepiej, ponieważ dzięki temu ogrzewanie podłogowe będzie bardziej efektywne, a straty ciepła mniejsze.

W naszej ofercie znajdują się deski dwuwarstwowe, które charakteryzują się bardzo niską wartością oporu cieplnego, wynoszącego od 0,049 m² K/W, co w praktyce oznacza znacznie większą oszczędność kosztów energii w porównaniu z innymi podłogami drewnianymi. Zgodnie ze standardami określonymi normą DIN 4725 współczynnik oporu cieplnego nie powinien przekraczać wartości ok. 0,15 m² K/W.

Ważne parametry

Często stosowanym przez producentów podłóg drewnianych parametrem jest również współczynnik przenikalności/przewodności cieplnej posadzki. Z kolei w tym przypadku im większa wartość tym lepiej. Warte zapamiętanie jest, że współczynnik przenikalności nie powinien  być niższy niż 0,10 m² x K/W. Przenikalność cieplna podłogi jest niejako odwrotnością współczynnika oporu cieplnego podłogi.

Tutaj obejrzysz nasze dekory w wersjach litych i warstwowych: https://parkiethajnowka.pl/produkty/