Drewno jest surowcem naturalnym. Pamiętaj więc, że drewniana podłoga cały czas „pracuje”. Reaguje na warunki zewnętrzne – rozszerza się i kurczy pod wpływem temperatury czy wilgotności powietrza. Co należy robić, aby otrzymać drewnianą podłogę lakierowaną w dobrym stanie latami?
Dbaj o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach
Podłogi drewniane są produktem naturalnym, co oznacza, że jeśli chcesz zachować ich pierwotny wygląd, unikaj w pomieszczeniach gwałtownych zmian wilgotności i temperatury. Najbardziej optymalna wilgotność to 45 – 60% i temperatura 18 – 22ºC. Pracę drewna możesz ograniczyć poprzez stosowanie się do zalecanych warunków stosując np. w okresie grzewczym nawilżacze powietrza. Jednakże nie wykluczysz tej „pracy drewna” całkowicie.
Więcej na temat regulowania wilgotności poczytasz w naszym artykule: Wilgotność powietrza i jej wpływ na lite drewno. Co należy robić latem i zimą?
Zapobiegaj rysom i uszkodzeniom
Uszkodzeniom mechanicznym możesz zapobiec, gdy włożysz pod meble filcowe podkładki i będziesz unikać chodzenia w butach na wysokim obcasie. Damskie szpilki zawsze zostawią swój ślad na drewnianej podłodze. Zarysowań z kolei możesz się ustrzec, gdy położysz dywaniki lub wycieraczki, na których zatrzyma się piasek, który jest naprawdę niebezpieczny dla drewnianej podłogi.
Drewno bardzo szybko absorbuje wilgoć, dlatego rozlane ciecze natychmiast wycieraj do sucha. Nie stawiaj bezpośrednio na podłodze kwiatów doniczkowych z podstawkami, z których może wyciekać woda.
Dbaj o czystość i odpowiednie środki pielęgnujące
Przede wszystkim, często odkurzaj podłogę na sucho. Jeśli myjesz podłogę mopem, mocno go wyciskaj, żeby unikać przemoczenia i wchłaniania wody. Jeśli po minucie od zmywania podłoga jest sucha, to znaczy, że mop czy szmatka myjąca jest odpowiednio wilgotna.
Używaj do pielęgnacji odpowiednich środków, wskazanych przez producenta lub dystrybutora. Pamiętaj, żeby do podłogi lakierowanej nie używać wosków, które są przeznaczone do powłok woskowo – olejnych. Więcej o pielęgnacji podłóg olejowanych poczytasz w naszym artykule:
Dbaj o lakier, żeby uniknąć cyklinowania
Lakier, choć jest trwały, wymaga dużo pracy i czasu, jeśli powłoka lakieru zostanie zniszczona miejscowo. Nawet niewielka starta części lakierowanego parkietu może wiązać się z koniecznością wycyklinowania całej podłogi i położenia lakieru na nowo.
A to niestety bardzo czasochłonne zadanie.
Trzeba wtedy wynieść meble, wycyklinować całą podłogę, pokryć nową warstwą lakieru, solidnie wywietrzyć mieszkanie (jeśli użyjemy środka rozpuszczalnikowego).
Zarysujesz albo zalejesz – nie zareklamujesz
Niestety, pamiętaj, że rysy oraz uszkodzenia mechaniczne powstałe w wyniku nieodpowiedniego użytkowania podłogi nie mogą być przedmiotem reklamacji. Gdy nastąpi zalanie wodą w wyniku awarii czy jakąś substancją chemiczną, natychmiast skontaktuj się z wykonawcą podłogi bądź sprzedawcą.
Oni powinni udzielić wskazówek, jak poradzić sobie z powstałą szkodą.