Potrzebujesz błyskawicznej wyceny podłogi?

Formularz kontaktowy
16 lipca, 2019

Podłoga olejowana – najważniejsze zasady pielęgnacji i użytkowania

Podłoga olejowana to naturalny wygląd drewna i tradycyjna impregnacja. Z upływem lat drewno ciemnieje i nabiera coraz bardziej szlachetnego wyglądu. Podłoga olejowana nie jest błyszcząca i śliska. Nie elektryzuje się tak jak lakierowana, dzięki czemu zbiera mniej kurzu. Jest bardziej odporna na wilgoć i ścieranie niż lakierowana.

Podłoga olejowana zwykle jest stosowana w kuchniach, łazienkach czy na tarasach. Jest odporniejsza na ścieranie, dlatego stosowana jest także w biurach i innych miejscach narażonych na zwiększoną eksploatację. Największym zagrożeniem dla podłóg olejowanych jest piasek mający kontakt z butami użytkowników. Należy wyjątkowo zadbać o maksymalnie skuteczny system zbierania brudu (np. przed wejściem do domu oraz po wejściu). Stan naszych podłóg pokrytych powłokami Osmo, będzie uzależniony również od częstotliwości mycia środkiem Wisch Fix 8016 oraz uzupełnianiem powierzchni wosku Środkiem do Pielęgnacji i Czyszczenia Wosku (Wachspflege 3029 oraz Spray 3031).

Czyszczenie podłogi olejowanej

Do czyszczenia podłogi olejowanej należy stosować odpowiednie środki i narzędzia, aby nie uszkodzić powłoki ochronnej. Doskonale nadają się specjalistyczne środki czyszczenia i pielęgnacji linii Osmo. Z podłogi olejowanej wszelkie zanieczyszczenia czy piasek należy usuwać za pomocą delikatnej ściereczki. Następnie przecieramy ja na mokro wilgotną szmatą lub płaskim mopem. Podłoga powinna wyschnąć w ciągu 2 minut.

Należy używać tylko zimnej wody wymieszanej ze specjalnym środkiem, np. Wish-Fix. Środek ten usunie zanieczyszczenia, nawet tak trudne do usunięcia jak plamy po coli, mleku, piwie, kawie i pozostawi ochronną powłokę.

Konserwacja olejowanej podłogi

Impregnację olejem czy woskiem olejowanym należy przeprowadzać co roku. W pierwszym roku użytkowania nawet dwukrotnie. Jeżeli położymy podłogę z drewna, które było już zaolejowane, koniecznie trzeba ją zaimpregnować po ułożeniu. Regularne olejowanie zwiększa trwałość na zarysowania. Nie powstają wtedy szczeliny, w które później może dostać się wilgoć oraz kurz.

Naturalne jest, że warstwa olejowosku z czasem się ściera i to nierównomiernie.

W miejscach, gdzie ruch jest większy, warstwa ulega szybszemu zużyciu.

Mogą tam powstawać ciemniejsze plamy.

Regularna konserwacja skutecznie temu zapobiegnie.

Odnawianie podłogi olejowanej

W codziennym użytkowaniu normalne jest, że powstają zarysowania, szczeliny, wyszczerbienia. Takie drobne ubytki możemy punktowo uzupełniać szpachlówką stolarską, a następnie zaolejować.

Jeżeli miejsce jest bardzo zniszczone, wówczas można je delikatnie wyszlifować, a następnie usunąć kurz i pył i zaolejować. Takie miejsca z czasem ściemnieją i kolor się wyrówna. Nie będzie śladu i różnica będzie niewidoczna.

Długowieczne i zdrowe podłogi olejowane

Podłogi olejowane to podłogi na długie lata. Odpowiednio utrzymywane, zadbane i konserwowane będą wspaniale wyglądały i cieszyły użytkowników. Drewno olejowane jest odporne na pojawianie się pleśni i grzybów, ponieważ taka podłoga „oddycha”.

Pory w drewnie nie są zatkane tak jak dzieje się w przypadku podłogi lakierowanej.

Co jest wielką zaletą podłóg olejowanych, w przypadku uszkodzeń dużo łatwiej je naprawić niż w podłodze lakierowanej. Można naprawiać tylko fragmenty, konkretne zarysowania. Nie ma konieczności naprawiania całej powierzchni.