Spokój, harmonia i cisza. Wnętrza pełne równowagi, której tak bardzo brakuje Ci w codzienności. Dominuje tu biel, szarość, beż. Rozgośćmy się w salonie w stylu scandi.
Scandi to jeden z najbardziej rozpoznawalnych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Przeanalizujemy, czym konkretnie się on charakteryzuje i pokażemy Wam, jakie podłogi z naszej kolekcji idealnie wpisują się w ten styl.
Scandi – skąd pochodzi ten styl?
Styl scandi pochodzi z północnej Europy. Jego prekursorem był artysta Carl Larsson – szwedzki malarz i architekt wnętrz, żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Inspiracją do aranżowania przestrzeni w stylu scandi były jego jasne akwarele przedstawiające codzienne życie Skandynawów. Dużo w tych obrazach bieli, która rozjaśniała ich codzienność pełną chłodu i mroku.
Skandynawski styl urządzania wnętrz od kilku lat jest popularny także w Polsce. Wnętrza scandi są przytulne i harmonijne. Podobnie jak na akwarelach szwedzkiego malarza, przepełnia je biel, szarości, beże, czasami czarne lub kolorowe akcenty. Wielu z Was pyta nas, jaką podłogę wybrać do wnętrza urządzonego w stylu scandi. Nasze doświadczenia pokazały nam, że do wnętrz skandynawskich najczęściej wykorzystujecie w projektach 7 dekorów z naszej kolekcji drewnianych podłóg dębowych:
Scandi na bazie drewnianej dębowej podłogi
Scandi to przede wszystkim funkcjonalność, prostota i wykorzystanie naturalnych materiałów. Trze trzy czynniki wpływają na kształtowanie przestrzeni. Dobór koloru podłogi jest w tym przypadku kluczowy, gdyż ważne jest optyczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Udaje się to osiągnąć poprzez zastosowanie jasnej kolorystyki drewnianej podłogi, jasnych ścian i minimalistycznego wystroju. Styl scandi to mała ilość mebli i dodatków. Wtedy jest pragmatycznie i harmonijnie, czyli po skandynawsku. Właśnie dlatego polecamy do wnętrz w stylu scandi jasne podłogi dębowe bielone – dekor Neve, Arctic White lub Inverno, albo jasnoszary Cornel, czy też podłoga Milled lub Almond.
Kolory, które dominują we wnętrzach scandi
W kwestii koloru – oprócz najpopularniejszej bieli często wykorzystywane są szarości lub ecru, jak również odcienie błękitu, a nawet wrzosu. Ważne jest aby wnętrza były jak najbardziej rozjaśnione, co uzyskuje się także poprzez rezygnacji z firan i zasłon oraz okiennych ozdób.
Aranżacje muszą być przede wszystkim praktyczne, estetyczne, ale też bezpretensjonalne i komfortowe. Istotne są akcenty naturalne, takie jak drewniana podłoga, szorstki kamień, wiklina, a w dodatkach do wystroju bawełna, len, wełna, pledy o grubym splocie, juta. Ze względu na pragmatyzm Skandynawów bardzo istotna jest dostępność materiałów i ich cena.
Nie można pominąć również ich ekologicznego podejścia do kwestii wystroju domu. To ważny aspekt stylu, który bazuje na naturalności i rozwiązaniach zgodnych z dbałością o środowisko. Dzięki temu wnętrza w stylu skandynawskim odznaczają się harmonią i świeżością.
Czystość i lekkość formy, które daje upodobanie do minimalizmu, nie oznacza bynajmniej, że domy Skandynawów są ascetycznie puste. Wręcz przeciwnie, wszystko ze sobą dobrze współgra, a pomieszczenia mają przyjazny i ciepły charakter. Dużą zasługa tej równowagi jest oczywiście zamiłowanie do naturalnych tkanin i dodatków.
Popularne pledy o grubym splocie, ciepłe wełniane narzut oraz len i bawełna zdobią wnętrza, nadając aranżacjom przytulny klimat. Mimo że skandynawskie domy są oszczędne w wystroju, żaden dodatek nie jest przypadkowy. Tkwi w tym bezpretensjonalny urok, dając wrażenie swobodnego, domowego luzu.
Styl skandynawski mocno opiera się na eklektyzmie (łączeniu różnych stylów), przejawiając się w częstym wyposażeniu domów meblami vintage. Oczywiście pełnią one rolę ciekawych dodatków, celnie łącząc pragmatyczne i nowoczesne podejście z tradycją. Dlatego też często możemy spotkać w jasnym, przestronnym salonie stare krzesła czy wiekowy kredens. Świetnie też sprawdzają się w tej stylistyce dodatki industrialne, takie jak designerska lampa.
Istotny dla Skandynawów jest również handmade. To ich kolejna wyróżniająca cecha w aranżacjach. Samodzielnie zrobione meble wpisują się ekologiczny nurt stylu. Najważniejsze są jednak główne założenia i koncepcje, czyli minimalizm, który przejawia się w oszczędnym podejściu do mebli i dekoracji.
Funkcjonalizm, który podąża za sposobem życia odnoszącym się do skromności, ale i optymalnego komfortu, oraz efekt przestrzeni jako wartość nadrzędna, którą ma zagwarantować dużą ilość światła.
Skandynawskie wnętrza są przede wszystkim przyjazne, wygodne i ponadczasowe. Mają niepowtarzalny, przyjazny urok i nie podążają za coraz nowszymi trendami. Takie podejście sprawdzi się doskonale zarówno w domach o dużym metrażu, jak i na niewielkiej przestrzeni. To nurt dla wszystkich tych, którzy cenią prostotę, ekologiczne rozwiązania i oszczędność formy.
Jakie podłogi najlepiej pasują do stylu skandynawskiego?
Styl skandynawski charakteryzuje prostota i stonowana kolorystyka. Dlatego też nie każda podłoga będzie odpowiednia dla wnętrz utrzymanych w takiej stylistyce. Decydując się na zakup oryginalnej podłogi, trzeba pamiętać, że jest to droga inwestycja. Za deski można zapłacić nawet 350 złotych za metr kwadratowy. Dlatego też, jeśli nie stać nas na tak drogi zakup, dobrym rozwiązaniem będzie wybór wysokojakościowych paneli drewnianych. Co ważne, panele te są wykonane ze szlachetnego gatunku drewna, co gwarantuje nam świetną jakość i doskonałą trwałość. Do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim pasują zwłaszcza panele w kolorze złotym lub miodowym.
Styl skandynawski, czyli przede wszystkim naturalne drewniane podłogi
Jak powszechnie wiadomo, styl skandynawski lubi naturalne, drewniane elementy. Dlatego też drewniana podłoga to idealne rozwiązanie do wnętrz utrzymanych w takiej stylistyce. Świetnym rozwiązaniem dla stylu skandynawskiego są proste, naturalne deski, zwane dylami. Mogę one mieć nawet 4 metry długości, dzięki czemu wspaniale prezentują się we wnętrzach. Należy pamiętać, że drewno powinno być jasne, o widocznych sękach i usłojeniu, ewentualnie może być specjalnie bielone. W takim przypadku podłogę należy pokryć specjalnym olejem w białym kolorze.
Na jakie drewno postawić, by było trwałe, a jednocześnie stylowe i praktyczne? Najlepszym wyborem będzie drewno odporne na różnice temperatur i dużą wilgotność. W ten sposób zapobiegniemy powstawaniu szczelin pomiędzy deskami. Największym powodzeniem cieszy się buk, olcha oraz egzotyczne gatunki, takie jak iroko, tek czy doussie. We wnętrzach w stylu skandynawskim świetnie sprawdzi się także modrzew syberyjski. Wybierając dobre gatunki drzew, z których powstają deski podłogowe, można mieć pewność, że podłoga posłuży nam przez wiele lat. Dlatego nie warto przesadnie oszczędzać!
Jakie dodatki wybrać do wnętrz w stylu scandi?
Kiedy już zdecydujemy się na konkretną podłogę, należy zastanowić się nad dodatkami. Nie jest tajemnicą, że wszelkie elementy dekoracyjne muszą być dopasowane do stylu wnętrza, a więc także do podłogi. Aranżując mieszkanie w stylu skandynawskim warto postawić na kontrasty. Jeśli zdecydujemy się na jasny parkiet, świetnym pomysłem będzie przełamanie go ciemnymi dodatkami, takimi jak lampa, zasłona czy dywan. W ten sposób mamy pewność, że nasze dodatki będą widoczne i dadzą ciekawy efekt. Styl skandynawski kocha wzorzyste poduszki, oryginalne świeczniki, nietuzinkowe dywany czy lampy. W ten sposób wnętrza będą bardziej przytulne i klimatyczne!
Dębowa podłoga w stylu scandi
Najmocniejszym akcentem stylu skandynawskiego jest drewno – z niego wykonywane są zarówno meble, jak i podłogi. Posadzki są najczęściej z desek o naturalnej, jasnej barwie, ale często są dodatkowo bielone. Można do tego wykorzystać olej lub matowy lakier: taka podłoga z pewnością będzie przyciągała uwagę i tworzyła dodatkowe wrażenie przestronności. Surowe drewno doskonale sprawdzi się w kuchni, salonie, pokojach czy w łazience – jasna kolorystyka optycznie powiększy pomieszczenie i doda mu przestronności.
Jaki rodzaj drewna sprawdzi się najlepiej? Na pewno jasny dąb – w tradycyjnym parkiecie klepki złączone są ze sobą na pióro-wpust, zaś w lamelowym można ułożyć je we wzór jodełki lub cegły. Na tego typu drewnie występują sęki, lekkie przebarwienia lub delikatne białe elementy, ale w stylu skandynawskim nie są one przeszkodą. Północny design podkreśla swoją bliskość z przyrodą właśnie przez wykorzystanie naturalnych materiałów; klasa drewna nie odgrywa aż tak wielkiej roli. Możesz wybrać najjaśniejsze drewno Milled lub Almond, ale dobrze będą wyglądały również Neve, Arctic White lub Inverno deski z lekkim odcieniem bieli. Niewykończone deski mają swój urok, który jest bardzo doceniany przez Skandynawów – uwielbiają prostotę i nowoczesność, więc i otaczają się takimi przestrzeniami.
Czy biała podłoga sprawdzi się w domu lub mieszkaniu? Jak najbardziej tak – ma zalety nie tylko wizualne, ale i funkcjonalne. Jasna posadzka nadaje wnętrzu przytulny klimat i powiększa przestrzeń, a przy tym jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Należy pamiętać o tym, by deski były regularnie czyszczone: najlepiej używać wilgotnej szmatki i kupić preparat przeznaczony do pielęgnacji podłóg. W skandynawskim designie czas działa na korzyść drewna: im starsze, tym dostojniejsze i przytulniejsze.
Drewniana dębowa podłoga to baza, a czym uzupełnić wnętrze?
Mieszkania w północnym stylu są pełne światła: jasne drewno, bielone cegły i monochromatyczność potrzebują „złamania”. Jak dobrać podłogę do takiego wnętrza, by nie było nudna? Postawić na kontrast – jasne parkiety będą doskonale się komponować ze skórzanymi kanapami, drewnianymi meblami, lnianymi zasłonami lub roletami. Czy taką posadzkę można połączyć np. z bieloną cegłą? Czemu nie – to efektowny zabieg wykorzystywany w wielu domach w skandynawskiej stylistyce, który sprawdza się w kuchni, łazience lub pokoju. W dodatku świetnie wygląda w dużych przestrzeniach.
W północnym interior designie bardzo ważne są dodatki, które ożywiają monochromatyczne wnętrza; ocieplają one surowe przestrzenie i dodają im charakteru. Postaw na bogatą kolorystykę – dzięki niej Twoje mieszkanie będzie ciekawe i nieszablonowe, a gdy znudzi Ci się określony zestaw dodatków, łatwo zmienisz go na inny. Co dobrze pasuje do skandynawskich wnętrz? Bardzo efektowne i przytulne są wzorzyste poduszki, oryginalne świeczniki i wazony na kwiaty, wieszaki na ubrania, narzuty, ramki na obrazy czy zdjęcia. Dzięki takim drobnym elementom pokażesz swoją osobowość.