Potrzebujesz błyskawicznej wyceny podłogi?

Formularz kontaktowy
13 czerwca, 2019

Wnętrze w stylu japandi. Przykłady dekorów podłóg

Jeśli lubisz wnętrza pełne harmonii i chcesz by Twój dom był oazą spokoju, z pewnością zachwyci Cię styl japandi.

Styl japandi – wyróżniki

Japandi łączy kulturę Wschodu i Północy – wnętrza japońskie i skandynawskie. Minimalistyczne Japandi, w odróżnieniu od scandi, jest mniej surowe i zimne, a więcej w nim ciepła, faktur i kolorów. Styl japandi łączy w sobie dwa nurty w aranżacji wnętrz. Powstał z połączenia skandynawskiego uporządkowania z japońskim wyrazistym minimalizmem. W prostocie i elegancji stylu scandi każdy przedmiot ma swoją ściśle określoną funkcję. Przeważa tu biel, szarość, czerń. Z kolei japońskie wnętrza to powściągliwość – niskie meble, przesuwne drzwi i geometryczne ścianki, uzupełnione niskimi drzewkami bonsai oraz ikebany.

Więcej tu kolorów natury i drewna. Z połączenia tych dwóch nurtów powstał właśnie styl japandi, który w założeniu ma tworzyć klimat bliskości natury w uporządkowanym, minimalistycznym wnętrzu. Wnętrza japandi charakteryzują się prostotą, przytulnością, refleksyjnym urokiem. Dużo tu światła, naturalnych barw i bieli. Tak to wygląda w teorii. Spróbujmy teraz wychwycić detale. Jak stworzyć wnętrza w stylu japandi?

Natura i dużo drewna

Wnętrza japandi charakteryzują się dużą ilością drewna nie tylko na podłogach, ale często także na ścianach. Kolory, które idealnie wpisują się w styl japandi to naturalne odcienie drewna, poprzez jasne i białe dekory, które mają tworzyć symetryczne wzory i proste linie. Drewno stosowane jako okładziny ścian w stylu japandi zupełnie nie przypomina dawnej boazerii. Tworzy natomiast ciepłe, jednolite tło dla lekkich, niskich mebli.

Jeśli szukacie odpowiedniego koloru drewnianej deski podłogowej, która pomoże zaaranżować salon w stylu japandi, z pewnością świetnie sprawdzą się w tej roli dębowe deski lakierowane Parkiet Hajnówka:

Podłoga japandi powinna wprowadzać poczucie ładu, jasnej przestrzeni i ciepła. Może to być zarówno deska podłogowa bardzo surowa w swojej fakturze, jak też gładka, lakierowana powierzchnia. Styl japandi pięknie łączy na przykład białą deskę podłogową z litym drewnem na ścianie.

baner-katalog-2019

Meble w stylu japandi – drewno i natura

Meble, które tworzą styl japandi to proste i niskie bryły. Japońskie akcenty dekoracyjne to niskie stoliki, płaskie poduszki rozłożone na podłodze, ceramika. Jesteśmy blisko natury, więc ramy łóżek, stoły, ławy czy komody są wykonane z drewna.

Świetnie uzupełnią to wnętrze także dodatki z kamienia, gliny i lnu. Wnętrza zainspirowane japońską filozofią minimalizmu, wyróżniają się czystością i ciepłem. Są przytulne, bo zwykle na drewnianej podłodze leży dywan lub mata w barwach lnu czy piasku.

Jakie dodatki dodadzą uroku tym wnętrzom?

W świecie natury rządzi brak symetrii i niedoskonałość. Natura nie jest równiutka, jak od linijki. Właśnie to jest wyróżnikiem stylu japandi. Minimalistyczna przestrzeń pełna światła, często wzbogacona jest o bambusowe maty, klosze z wikliny i gliniane dodatki.

W salonie japandi pięknie zaprezentuje się nieregularna kamienna waza albo asymetryczna misa na owoce. Ozdobne gałęzie umieszczone w wazonach przypominać będą japońskie kwitnące wiśnie. By wnętrze miało nutkę nowoczesności, możemy ustawić w nim krzesła z metalowymi ramami.

Kuchnia i łazienka w stylu japandi

Projektanci wnętrz nie ograniczają stylu japandi tylko do salonu. Połączenie jasnej drewnianej podlogi, minimalistycznych mebli także świetnie sprawdza się w kuchniach i łazienkach. Drewniana okładzina na ścianie jako tło do jadalni czy łazienki tworzy atmosferę ciepła, harmonii i spokoju.