Potrzebujesz błyskawicznej wyceny podłogi?

Formularz kontaktowy
1 września, 2020

Które drewno jest najbardziej wytrzymałe? Test podłogi drewnianej z dębu i jesionu

Podłogi drewniane nadają ton wnętrza domu lub apartamentu bardziej niż jakikolwiek element wystroju. Oczekujemy od nich walorów praktycznych takich jak trwałość oraz estetycznych np. pięknych sęków lub odpowiedniego dekoru. Dzisiaj skupmy się na tych pierwszych. Jeśli mamy zapłacić za deskę podłogową z dębu od 200 do 400 zł za metr kwadratowy, producent musi nam zagwarantować, że podłoga drewniana przetrwa kilkadziesiąt, a może nawet ponad 100 lat. W tym tekście testujemy podłogi dębowe i podłogi z jesionu. Przypomnimy także jak wygląda “hierarchia” wytrzymałości wśród gatunków drewna.

Podłogi dębowe kontra jesionowe. Jaka jest najczęściej wybierana deska podłogowa lita i wielowarstwowa?

Podłogi dębowe powinny być trwałe, ale czy oznacza to, że drewno, z którego zostały wykonane jest “twarde”? Choć wytrzymałość jesionu nie jest tak legendarna jak dębu, zapewniam Was, że to bardzo wdzięczny i piękny materiał do produkcji podłogi drewnianej.

Zaletą podłogi z jesionu jest twardość i giętkość. Należy do bardzo wytrzymałych. Najczęściej kojarzy się z jasnymi odcieniami, choć niesłusznie. Deska podłogowa z jesionu przy użyciu odpowiedniego lakieru zyskuje wiele głębokich, ciemnych kolorów. W kolekcji Parkiet Hajnówka znajdziecie m.in. dekor Oro Nero.

Podłogi dębowe oferują przede wszystkim wytrzymałość na ścieralność oraz unikalny wygląd z wyraźnie widocznymi słojami. Tym samym w kontakcie z naturalnym światłem deska podłogowa dębowa nabiera swego rodzaju głębi. Oba gatunki są odporne na wilgoć i wykorzystywane są przy ogrzewaniu podłogowym.

Najczęściej wybieraną deską podłogową wśród produktów Parkiet Hajnówka są dzisiaj dębowe podłogi drewniane Latte i Tabaco.

Czy dąb jest najtwardszym drewnem? Test wielu gatunków

Z jakich gatunków drewna powstają podłogi drewniane? Do najpopularniejszych wśród podłóg należą te z dębu i jesionu. Często w ofercie dystrybutorów znajdziecie także “orzech”. Wszystkie te materiały gwarantują długowieczność podłogi, choć faktycznie występuje tu swego rodzaju hierarchia, która wymaga analizy.

 • kokos i heban to nadludzka twardość w kategorii drewno
 • najbardziej szlachetnym i twardym materiałem do produkcji drewna jest dąb, buk i cis
 • kategoria czwarta trwardości drewna należy do wiśni, jesionu i gruszy
 • kategoria piąta to orzech, wiąz i sosna czarna
 • nie mamy zamiaru podejmować decyzji zakupowej za Was, ale warto wiedzieć, że modrzew, sosna i olcha to niemal najniższy poziom wśród gatunków drewna

Wśród Klientów Parkiet Hajnówka – producenta polskich drewnianych podłóg, najwięcej jest użytkowników dębowej deski wielowarstwowej. Praktyka pokazuje, że długowieczność podłodze drewnianej zapewnia nie gatunek drewna, a świadome użytkowanie podłogi.

Podłoga drewniana Parkiet Hajnówka

 

Trwałość to nie kwestia twardości. Jak pielęgnować podłogi drewniane dębowe

Setki naszych Klientów co roku dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pielęgnacji podłogi drewnianej. Podzielimy się z Wami trzema przesłanymi do nas wiadomościami:

 1. Ewa
 2. Maria
 3. Tomasz

Jak działa aplikacja Floori? Przetestuj wygląd podłogi dębowej i jesionowej bez wychodzenia z domu.

Zanim podejmiecie decyzję o zakupie konkretnej podłogi, wybierzcie taką, którą najzwyczajniej w świecie się Wam podoba. Na aspekty pragmatyczne przyjdzie pora, gdy zbierzecie trzy czy cztery próbki najładniejszych dekorów, pasujących do Waszego wnętrza.

Jak wybrać odpowiedni kolor deski podłogowej do wnętrza domu lub apartamentu? Jeżeli nie pracujecie z architektem polecamy dwa rozwiązania – aplikację Floori i katalog Parkiet Hajnówka. Aplikacja Floori to łatwe narzędzie do wizualizacji wnętrza na etapie projektu. Jak korzystać z FloorI?

 1. Wejdź na parkiethajnowka.pl
 2. Przejdź do zakładki Konfigurator Wnętrz
 3. Zrób zdjęcie swojego wnętrza
 4. Wybierz jeden z kilkudziesięciu dekorów (kolorów) podłogi drewnianej 

W ten sposób unikniesz ryzyka zakupu dekoru podłogi drewnianej, który nie jest zgodny z Twoją docelową wizją domu. Polecamy także nasz katalog, ponieważ istotnie różni się od katalogów dostępnych na rynku. W naszej księdze dekorów zobaczysz deskę podłogową z dębu i jesionu w świetle ciepłym i zimnym. Mówiąc krótko, pomożemy Ci wyobrazić sobie jak będzie wyglądała Twoja podłoga z dębu o różnych porach dnia, jak oświetlenie zmieni wnętrze.

No Images.
Please upload images in images manager section. Click on Manage Images button on the right side of the gallery settings.