Potrzebujesz błyskawicznej wyceny podłogi?

Formularz kontaktowy
20 kwietnia, 2021

Podłoga jodełka francuska – wnętrza i trendy 2023

Jodełka francuska na podłodze to temat warty zgłębienia, bo Wasze „45 stopni” powinno wyglądać dobrze nie tylko na wizualizacji. Kiedy wnętrze wygląda lepiej z jodełką francuską, a kiedy z angielską? Czy to rozwiązanie nadaje się do małych pomieszczeń oraz czy z deski podłogowej możemy zrobić wzór „jodły” na ścianie? Od kilkudziesięciu lat produkujemy drewniane podłogi. Na tym blogu dzielimy się praktycznymi poradami i wiedzą. W tym artykule przygotujemy Was do zakupu „francuskiego” wzoru podłogi.

Podłoga jodełka francuska czyli jaka?

Jodełka francuska to styl układania podłogi z widocznym kątem 45 stopni, co sprawia, że deska podłogowa wygląda jakby wskazywała kierunek. Nie sposób pomylić ją ze jodełką klasyczną, którą układamy względem dłuższej ścianki pod kątem prostym. Porównujemy je na obrazie poniżej. Zwróć uwagę, że każda podłoga może być pokryta albo woskiem olejnym, albo lakierem. To zależy wyłącznie od Ciebie. Do wyboru masz wiele dekorów czyli kolorów deski podłogowej.

Jodełka francuska w nowoczesnym wnętrzu

Fume, jodełka francuska

astral-dab

ASTRAL, jodełka angielska

 

Jodła francuska – modne dekory 2023

Dekory typu jodła francuska lub każdej innej drewnianej podłogi mogą różnić się:

 • kolorem
 • klasyfikacją drewna – ta o urozmaiconej strukturze i barwie z sękami, przebarwieniami i bielem to rustikalna
 • szczotkowaniem
 • wierzchnią warstwą pokrytą woskiem olejnym lub lakierem
 • konstrukcją deski – deska lita lub warstwowa z podłożem z HDF lub szlachetniejszej sklejki brzozowej

Inaczej rzecz ujmując, dekor to w skrócie kolor/model podłogi. Wybór produktów w ofercie Parkiet Hajnówka jest bodajże największym na rynku polskim (oferta Parkiet Hajnówka). Modny dekor 2021? Nie istnieje jeden. Na pewno przemija moda na scandi. Architekci chętniej sięgają po kolory deski podłogowej pasujące do trendów wnętrzarskich:

 1. kolory ziemi, naturalne kolory, wnętrza japandi
 2. wnętrza boho, nawiązania do lat 70-tych w USA
 3. art deco i luksusowe klasyczne meble na połysk – na zamówienie, z elementami błyszczącej lub matowej stali

Jodełka, Parkiet Hajnówka

 

Jodełka francuska – podłoga w powojennej kamienicy czy pałacowe wnętrze?

Choć jodełka francuska kojarzy nam się dzisiaj być może silnie z klasycznymi, pałacowymi wnętrzami, użycie tego ułożenia podłogi odnajdzie się dzisiaj także w popularnych stylach wnętrz:

 1. prowansalskim
 2. skandynawskim
 3. retro
 4. minimalistycznych i nowoczesnych pokojach
 5. klasycznych z ciężkimi meblami na zamówienie

 

Jodełka w zamkach na Loarą to już przeszłość. Współczesny luksus ma w sobie znacznie więcej swobody, pozytywnego dystansu i wygody. Podłoga drewniana to np. pierwszy krok w kreowaniu biophilic w architekturze wnętrza – nawiązania do natury i poszukiwanie płynącej z niej równowagi, inspiracja jej kolorami i fakturami. Coraz częściej deskę podłogową spotykamy także na ścianach. Zerknijcie na kilka inspirujących wnętrz:


Kler by Parkiet Hajnówka, Jodełka na ścianie

 

Często pytacie nas czy jodła francuska pasuje do małych wnętrz. Ten pokój młodej dziewczyny jest tego najlepszym dowodem:

jodełka francuska, Brine

 

Jeśli chcecie obejrzeć więcej inspirujących wnętrz, odwiedźcie nasz Instagram lub zakładkę realizację z podłogami drewnianymi m.in. jodełką francuską Parkiet Hajnówka.