Potrzebujesz błyskawicznej wyceny podłogi?

Formularz kontaktowy
14 czerwca, 2019

Wilgotność powietrza i jej wpływ na lite drewno. Co należy robić latem i zimą?

Podłogi z litego drewna, czyli tzw. lita deska jest naturalnym produktem i jej właściwością jest rozszerzanie się i kurczenie w zależności od zmiany wilgotności powietrza.

Zmiany te często są zauważalne. Na przykład, w okresie ciepłego i wilgotnego lata drewno rozszerza się (pęcznieje), a zimą, kiedy powietrze w domach jest suche – kurczy się, tworząc szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami. Zjawisko to nazywa się sezonową zmianą rozmiarów i jest właściwe wszystkim gatunkom drewna. Jednak, łatwo można nauczyć się regulować wilgotność w domu czy mieszkaniu, aby zminimalizować te zmiany, tak że będą całkowicie niezauważalne.

Okres zimowy

Zimą, kiedy domy są ogrzewane i powietrze w pomieszczeniach jest suche, niekiedy wilgotność spada do 30%, a nawet niżej. Drewno w takich warunkach zaczyna oddawać zawartą w sobie wilgoć, w wyniku czego „zsycha się”.

Pomiędzy deszczułkami, czy deskami w zależności od rodzaju podłogi mogą pojawić się nieduże szczeliny. Zazwyczaj szczeliny w parkiecie pojawiają się już przy poziomie wilgotności mniejszej niż 45%. To nie powinno być przyczyną niepokoju.

Wiosna

Wiosną, suchy mikroklimat w pomieszczeniu zmieni się na wilgotny, i szczeliny zostaną zamknięte. Pozostaje tylko kwestia estetyki podłogi. Można jednak uniknąć pojawienia się szczelin pomiędzy poszczególnymi deszczułkami parkietowymi, jeśli w ciągu całego suchego okresu zostanie zastosowane nawilżanie powietrza wewnątrz budynku. W tym celu stosuje się specjalne nawilżacze powietrza, które są przeznaczone do odpowiednich objętości pomieszczeń.

Wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić od 45 do 60%. Jest to komfortowa wilgotność dla organizmu człowieka. Dlatego instalując u siebie w domu nawilżacz powietrza, Państwo zyskują nie tylko na trwałości i jakości podłogi, ale też na zdrowiu własnym i swojej rodziny.

Zalecamy stosowanie nawilżaczy profesjonalnych dostępnych w punktach dystrybucyjnych. Nie należy stosować nawilżaczy ultradźwiękowych lub innych kropelkowych oferowanych w supermarketach. Mają one bardzo złą jakość nawilżania i powodują osad z kamienia na podłodze i sprzęcie domowym.

Okres letni

Latem w ciepłą i wilgotną pogodę wilgotność w pomieszczeniach może osiągać nawet 95%. Drewno zaczyna wchłaniać wilgoć wskutek czego rozszerza się. Jeśli podłoga z litego drewna narażona jest na działanie bardzo wilgotnego powietrza w ciągu kilku dni, może powstać widoczny efekt tzw. “łódki (fali)” – tzn. krawędzie boczne deszczułek podnoszą się, a centrum deszczułki pozostaje poniżej krawędzi. Ten sam efekt można zauważyć, kiedy podłoga zostanie zalana wodą, która od razu nie zostanie sprzątnięta całkowicie do sucha i drewno ją wchłonie.

Bardzo ważne jest, aby w okresie układania podłogi i w czasie jej eksploatacji wilgotność w pomieszczeniu nie przekraczała 60%. Optymalna wilgotność to 50%. Dla zapewnienia takiego poziomu wilgotności niezbędna jest instalacja klimatyzatora lub osuszacza powietrza (pochłaniacza wilgoci).

W szczególnie ciężkich przypadkach, kiedy drewno na podłodze wchłonie zbyt dużo wilgoci dochodzi do sytuacji, kiedy deskom brakuje miejsca do rozszerzania się. Wówczas wpierają się one w przeciwległe ściany, a wysokie naprężenia wewnątrz drewna może być wówczas powodem pojawienia się podłużnych szczelin w desce parkietowej.

Efekt „łódki”

W przypadku pojawienia się „łódki” na podłodze, przede wszystkim należy jak najszybciej znaleźć źródło wilgoci i zlikwidować je. Przyczyny mogą być różnorodne, może to być np. wyciek wody w piwnicy, źle wyprowadzony odpływ kanalizacji burzowej, czy wysoki poziom wilgotności bezpośrednio w pomieszczeniu związany z warunkami pogodowymi (najczęstsza sytuacja).

Po zlikwidowaniu źródła wilgoci „łódka” z reguły znika. „Łódka” średnia znika całkowicie, ponieważ drewno w sposób naturalny wysycha, co może trwać od kilku do sześciu miesięcy. Przy znacznym „wyłódkowaniu” drewno zazwyczaj nie powraca do stanu pierwotnego. Po wyschnięciu pomiędzy deskami zostaną szczeliny – jest to deformacja samego drewna. Przy odnawianiu może być wówczas potrzebne pełne szlifowanie podłogi i ponowne nałożenie powłoki zabezpieczającej. Przed odnawianiem należy upewnić się, że podłoga wyschła całkowicie i ma odpowiedni poziom wilgotności.

Jeśli pojawiły się jakiekolwiek problemy z Państwa podłogą, przed podjęciem jakichkolwiek działań, należy zwrócić się z prośbą o pomoc do najbliższego dystrybutora Parkiet Hajnówka.