Potrzebujesz błyskawicznej wyceny podłogi?

Formularz kontaktowy
17 czerwca, 2019

Drewniane podłogi – kiedy lepiej wybrać deskę litą, a kiedy dwuwarstwową?

Drewniana podłoga – marzenie tych, którzy cenią naturalność i efektowny wygląd wnętrz. Drewno oddycha i izoluje termicznie, dzięki czemu reguluje mikroklimat w domu. Deski lite wymagają sporo zachodu podczas użytkowania – są wrażliwe na niedobór lub nadmiar wilgoci w powietrzu natomiast dwuwarstwowe są dużo mniej wrażliwe na warunki atmosferyczne.

Czym się różni deska lita od warstwowej?

Deska lita wykonana jest w całości z jednego kawałka szlachetnego drewna – dębu lub jesionu. Zwykle uważana jest za produkt bardziej prestiżowy od desek warstwowych. Natomiast deska warstwowa zbudowana jest z dwóch lub trzech warstw. Układ warstwowy z naprzemiennym układem warstw i słojów pozwala ograniczyć kurczenie się i pęcznienie drewna pod wpływem zmian wilgotności.

Deski warstwowe występują w trzech odmianach, które różnią się kolorem i słojami: jedno-, dwu- lub trzylamelowe. Lamele to różny układ warstwy zewnętrznej.

Jednolamelowa, zwana też jednopasmową, jest bardzo podobna do deski litej.

Trzylamelowa i dwulamelowa zwykle są węższe, więc bardziej przypominają klepki parkietu. Podłogi lite i warstwowe z zamkiem typu pióro wpust układamy na klej (rzadziej na gwoździe lub klej i gwoździe). Nie układa się ich natomiast ,,na pływająco”.

Deski warstwowe zaopatrzone w zamek typu CLICK możemy układać zarówno na pływająco, jak i na klej.

Deski dwuwarstwowe – idealne do ogrzewanych pomieszczeń

Wszędzie tam, gdzie pomieszczenia są ogrzewane, lepiej sprawdzają się deski warstwowe. Są nawet lepsze niż lite drewno, które musi mieć odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniu, aby się nie rozsychało.

Do korytarza, pokoju dziecięcego czy schodów najlepiej wybrać deski z wierzchnią warstwą wykonaną z twardego drewna. Sprawdzą się tam takie gatunki jak: dąb czy jesion. Najtrwalsze będą deski podłogowe, które są zabezpieczone kilkoma warstwami lakieru, naniesionymi fabrycznie. Lakier czy wosk olejny nakładany u producenta desek podłogowych jest nakładany na każdą deskę w takiej samej ilości i w odpowiednich warunkach, dzięki czemu jest znacznie odporniejszy na eksploatację niż tan nanoszony tradycyjną metodą.

Zanim dokonasz zakupu

Przed zakupem warto się dowiedzieć jakiej ilości lakieru, oleju, wosku olejnego używa producent do zabezpieczenia 1 m² podłogi. Przy lakierach taka minimalna ilość to 100 g/m² a przy woskach olejnych 35g/m².

Parkiet Hajnówka, producent desek podłogowych, w swoich wyrobach stosuje odpowiednio:

  • Lakier od 120 – 300 g/m²
  • Wosk olejny od 45-57g/m²

Do łazienki należy stosować deski odporne na wilgoć. Jeśli wybierzemy w tym celu deski warstwowe, wszystkie ich warstwy muszą być wodoodporne. Zabezpieczenie wierzchniej warstwy deski przed wilgocią nie wystarczy. Jeśli mamy w domu alergika, warto poszukać desek podłogowych pokrytych lakierem o właściwościach niszczących drobnoustroje. Na specjalne życzenie klienta Parkiet Hajnówka pokrywa deski odpowiednią warstwą antyalergiczną.

Sposób montażu

Wybierając sposób montażu, należy kierować się zaleceniami producenta. Pamiętajmy, że na etapie wyboru desek podłogowych warto dobrać dopasowane kolorystycznie listwy wykończeniowe, tak aby stworzyć spójne wykończenie.

NOWY KATALOG 2020 – ŚWIATŁO CIEPŁE I ZIMNE [POBIERZ]

Deski lite tam, gdzie nie ogrzewasz podłogi

Wszędzie tam, gdzie nie planujemy ogrzewania podłogowego, możemy bez obaw użyć deski litej. Trwałość takiej deski zależy od gatunku drewna, z którego została wycięta. Najtwardsze, podobnie jak w przypadku desek warstwowych, są deski dębowe i jesionowe.

Mogą być to deski o naturalnych odcieniach lub barwione.

Występują w różnych wariantach: matowym, z połyskiem i półmatowym. Trudnością czy też wadą deski litej jest konieczność dokładnego osuszenia i przeprowadzenia pomiarów wytrzymałościowych podłoża.

Ponieważ ich naturą jest kurczenie się, wymaga naprawdę profesjonalnego podejścia zarówno przed położeniem desek, jak w trakcie tego procesu.

Kilka praktycznych wskazówek dotyczących montażu desek dwuwarstwowych

Deski dwuwarstwowe produkowane przez Parkiet Hajnówka nadają się do układania na podgrzewane podłoża. Bardzo ważne jest, by przed układaniem podłogi wygrzać posadzkę i zamontować plomby temperaturowe do maksymalnie 37 stopni Celsjusza. Niewygrzanie wylewki lub niezamontowanie znaczników temperaturowych skutkuje utratą gwarancji producenta i naraża podłogę na wypaczenia.

Desek dwuwarstwowych Duo Parkiet Hajnówka nigdy nie należy układać jako podłogi pływające, natomiast trzeba je przyklejać do podłoża. Ze względów montażowych i estetycznych należy zaplanować szerokość ostatniego rzędu desek, który powinien mieć minimum 70 mm.

Więcej informacji na temat montażu można znaleźć w naszym artykule: Deski dwuwarstwowe duo – zasady profesjonalnego montażu.